Co możesz z Lubelską Kartą Turysty?

Jesteście głodni? Świetnie! Czekają na Was niesamowite doznania kulinarne!
W obrębie Śródmieścia i Starego Miasta znajdziecie propozycje, które zadowolą zarówno smakoszy regionalnych przysmaków jak i koneserów wykwintnych potraw.

Urokliwe miejskie krajobrazy, mnogość wydarzeń kulturalnych i niespieszna atmosfera zachęcają do dłuższego pobytu. W Lublinie czeka na Was bogata baza noclegowa, znajdziecie tu propozycje na każdą kieszeń.

Muzea, galerie, koncerty, spektakle i wernisaże tym żyje Lublin na co dzień! Bogactwo wydarzeń kulturalnych przyciąga tu ludzi z całego świata a muzyka zapachy i kolory przyprawiają o zawrót głowy!

Jeżeli w czasie pobytu w Lublinie zdarzy się załamanie pogody lub wiosenna burza to nic straconego! Atrakcje, które czekają na pewno wynagrodzą chwilowe niedogodności aury. W Lublinie na pewno nie grozi Wam nuda!

TOP 10 miejsc do odwiedzenia w Lublinie

Na terenie pięknie położonego Starego Miasta znajdują się liczne zabytki, w tym pozostałości murów miejskich, bramy Krakowska i Grodzka oraz Baszta Gotycka, renesansowe kamienice, dawny ratusz (Trybunał Koronny) stojący na środku rynku, archikatedra i Wieża Trynitarska, bazylika dominikanów, czy Teatr Stary. Wewnątrz murów znajduje się Plac Po Farze, a przed Bramą Krakowską – Plac Łokietka. Poza granicami murów miejskich na terenie dzielnicy administracyjnej Stare Miasto znajduje się Zamek z Kaplicą Zamkową.

Zakon dominikanów przybył do Lublina prawdopodobnie już w 1230 r. Początkowo ich świątynia była drewniana, a następnie na jej miejscu powstał kościół murowany pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Wielki pożar Lublina w 1575 r. znacząco pogorszył stan kościoła. Podczas  przebudowy na pocz. XVIII w., według projektu Rudolfa Negroniego, wykonano nowe sklepienie oraz fasadę, w duchu obowiązującego stylu - renesansu lubelskiego.

Jednym z najważniejszych wydarzeń, jakie miały tu miejsce, było odprawienie nabożeństwa dziękczynnego po zawarciu Unii Polsko-Litewskiej w

...

Znajdująca się na Wzgórzu Zamkowym XIV-wieczna kaplica jest jednym z najważniejszych miejsc w Lublinie. Decydują o tym rusko-bizantyńskie malowidła, którymi w 1. poł. XV w. król Władysław Jagiełło nakazał ozdobić jej wnętrze. Malowidła przedstawiające treści religijne w duchu kościoła prawosławnego zdobią mury rzymskokatolickiej świątyni, co jest unikalnym symbolem koegzystencji kultury wschodnio- i zachodnioeuropejskiej. Wśród wizerunków świętych oraz scen biblijnych możemy dostrzec także freski przedstawiające samego Władysława Jagiełłę.

KONTAKT:
Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna
ul. Jezuicka 1/3
20-113 Lublin
tel./fax.: +48 81 532 14 48
e-mail: info@lrot.pl

Lubelska Karta Turysty powstała w ramach zadania
zrealizowanego w trybie otwartego konkursu ofert w zakresie
turystyki i krajoznawstwa ze środków finansowych Gminy Lublin.

Projekt i wykonanie cedrowa grupa